Bursa Sismik Deprem İzolatörü

Lütfen açıklamayı dikkatlice okuyun!

Sismik izolatör sistemi: Sallantı anında aldığı sallantıyı kololonlara ulaştırmadan kendi içinde emmeye yarayan bir sistemdir. Tam olarak ne olduğunu mevcut resimlere yüklemiş olduğumuz videoda izleyebilirsiniz.

Ayrıca yapıya istenirse bodrum eklenebilir.

Depremin etkisini yüzde 80 oranında azaltan sismik izolatörler Japonya ve ABD’de sıkça kullanılıyor. Türkiye’de ise yeni konut projeleri ve kamu binalarında görülmeye başlandı. Özellikle deprem sonrasında bu sisteme ilginin arttığı ifade ediliyor.

ESKİ BİNAYA UYGULANIR MI?

Sismik izolatör binaların altına konulan ve amortisör gibi çalışan kauçuk elastik pabuçlardır. Bunlar deprem dalgalarını sönümlendirerek dalgaların binaya yansımasını engeller. Bina sallanır ancak yıkılmaz.

Hasarlı veya depreme karşı dayanıksız olan binalar için hayati önem taşıyan bina güçlendirme işlemlerine de ilgi arttı. Sektörde faaliyet gösteren bir şirketin yetkilisi, özellikle İstanbul’da ciddi anlamda talep olduğunu belirterek “Bu uygulamalarda beton, çelik ve fiberbond (karbon fiber) gibi malzemeler kullanılıyor. Kolon ve kirişlere çelik bloklar yerleştiriliyor. Tabii öncesinde binadan zemin etüdü ve yapı örnekleri alınıyor ve buna göre projelendiriliyor. 

5 2 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

0
Would love your thoughts, please comment.x
Hemen Ara